Kategórie
 
 
 
 
 

Kiahne, či už ovčie, pravé alebo opičie, sú ochorenia, ktoré poznáme už celé stáročia. Každý z nás si pamätá detské príbehy o svrbivých vyrážkach a neustálom škrabaní, ktoré sprevádza ovčie kiahne. Hoci sú dnes vďaka očkovaniu menej časté, stále je dôležité vedieť, ako sa s nimi vysporiadať a chrániť seba aj svojich blízkych.

V tomto článku sa budeme venovať rôznym aspektom kiahní - od príznakov a liečby až po prevenciu a očkovanie. Či už ste rodič, ktorý sa stará o svoje dieťa, alebo dospelý, ktorý sa chce chrániť, tento článok vám poskytne potrebné informácie a rady.

Dieťa s kiahňami

Čo sú kiahne?

Kiahne sú skupina vírusových infekčných ochorení, ktoré sa prejavujú charakteristickou vyrážkou na koži. Každé z týchto ochorení je spôsobené iným vírusom a má svoj špecifický priebeh a spôsob prenosu.

Napriek tomu, že sa vyskytujú odlišne, všetky majú spoločný znak - vyrážku, ktorá môže byť veľmi nepríjemná a v niektorých prípadoch aj nebezpečná. Pozrime sa bližšie na jednotlivé typy kiahní a ich charakteristiky.

Typy kiahní

Ovčie kiahne

Ovčie kiahne (varicella) sú vysoko nákazlivé vírusové ochorenie spôsobené vírusom varicella-zoster (VZV). Toto ochorenie sa najčastejšie vyskytuje u detí, ale môže postihnúť aj dospelých, ak neboli v detstve infikovaní alebo očkovaní.

Ovčie kiahne sa prejavujú charakteristickou vyrážkou, ktorá prechádza štádiami od červených škvŕn cez pľuzgieriky až po chrasty. Priebeh ochorenia je zvyčajne mierny, ale môže byť komplikovaný, najmä u dospelých a ľudí s oslabeným imunitným systémom.

Pravé kiahne

Pravé kiahne (variola) sú veľmi závažné a vysoko nákazlivé vírusové ochorenie spôsobené vírusom variola. Toto ochorenie bolo v minulosti zodpovedné za milióny úmrtí po celom svete. Pravé kiahne sa prejavujú vysokou horúčkou, bolesťami hlavy a tela, a charakteristickou vyrážkou, ktorá sa mení na hnisavé pľuzgieriky.

Ochorenie má vysokú mortalitu a môže zanechať trvalé jazvy. Vďaka intenzívnej globálnej očkovacej kampani sa podarilo pravé kiahne eradikovať v roku 1980, čo je jeden z najväčších úspechov verejného zdravotníctva.

Opičie kiahne

Opičie kiahne (monkeypox) sú zriedkavé vírusové ochorenie spôsobené vírusom opičích kiahní, ktorý je príbuzný vírusu pravých kiahní. Toto ochorenie sa vyskytuje najmä v strednej a západnej Afrike, ale v posledných rokoch boli hlásené prípady aj v iných častiach sveta.

Opičie kiahne sa prejavujú horúčkou, bolesťami hlavy, svalov a chrbta, a vyrážkou, ktorá prechádza štádiami podobnými pravým kiahňam. Ochorenie je menej závažné ako pravé kiahne, ale môže byť nebezpečné, najmä pre deti a ľudí s oslabeným imunitným systémom.

 

Choré dieťa so zvýšenou teplotou

Zdroj: unsplash.com

História kiahní

Kiahne sú jedným z najstarších známych vírusových ochorení, ktoré sprevádzali ľudstvo po tisícročia. Prvé záznamy o kiahňach pochádzajú už z obdobia starovekého Egypta, kde sa našli stopy po kiahňových vyrážkach na múmiách. Ochorenie sa postupne rozšírilo po celom svete a spôsobovalo obrovské epidémie s vysokou úmrtnosťou.

Pravé kiahne (variola) boli jedným z najzávažnejších ochorení v histórii ľudstva. V 18. storočí zomieralo na pravé kiahne v Európe ročne približne 400 000 ľudí. Ochorenie malo vysokú mortalitu a tí, ktorí prežili, často trpeli trvalými následkami, ako sú jazvy na tvári a slepota.

Pravé kiahne sa začali kontrolovať vďaka objavu očkovania. V roku 1796 britský lekár Edward Jenner vyvinul prvú vakcínu proti kiahňam, keď použil hnis z kravských kiahní na imunizáciu chlapca proti pravým kiahňam. Tento objav bol prelomový a položil základy modernej vakcinácie.

V 20. storočí sa začali intenzívne globálne očkovacie kampane, ktoré viedli k eradikácii pravých kiahní. Posledný prirodzený prípad pravých kiahní bol zaznamenaný v Somálsku v roku 1977. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) oficiálne vyhlásila eradikáciu pravých kiahní v roku 1980, čo je považované za jeden z najväčších úspechov verejného zdravotníctva.

Ovčie kiahne (varicella) boli známe už v staroveku, ale ich príčinu a spôsob prenosu sa podarilo objasniť až v 20. storočí. Ovčie kiahne sú spôsobené vírusom varicella-zoster, ktorý bol prvýkrát izolovaný v roku 1954. Ochorenie sa šíri rýchlo a postihuje najmä deti.

V 90. rokoch 20. storočia bola vyvinutá vakcína proti ovčím kiahňam, ktorá výrazne znížila výskyt tohto ochorenia v krajinách, kde bolo očkovanie zavedené do národných imunizačných programov.

Opičie kiahne (monkeypox) boli prvýkrát identifikované v roku 1958 u laboratórnych opíc. Prvý ľudský prípad bol zaznamenaný v roku 1970 v Demokratickej republike Kongo. Opičie kiahne sú menej závažné ako pravé kiahne, ale môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy, najmä v oblastiach s obmedzeným prístupom k zdravotnej starostlivosti.

Ochorenie sa v posledných rokoch rozšírilo aj mimo Afriky, čo vyvolalo obavy z potenciálnych epidémií.

Príznaky ovčích kiahní

Ovčie kiahne sú vysoko nákazlivé vírusové ochorenie, ktoré postihuje najmä deti. Prejavujú sa charakteristickou vyrážkou, horúčkou a celkovou nepohodou. Hoci priebeh ochorenia môže byť u každého človeka mierne odlišný, existujú určité typické príznaky, ktoré pomáhajú pri diagnostike a liečbe.

Pozrime sa podrobnejšie na to, ako sa ovčie kiahne prejavujú od prvotných príznakov až po úplné zotavenie.

Prvotné príznaky

Prodromálne (prvotné) štádium ovčích kiahní môže byť asymptomatické, teda bezpríznakové, alebo sa môžu objaviť systémové celkové prejavy.

Prvé príznaky sa môžu objaviť 1 až 2 dni pred kožným výsevom a zahŕňajú zvýšenie telesnej teploty až horúčku, únavu, slabosť a malátnosť. Môže dôjsť aj k zväčšeniu lymfatických uzlín, bolesti hlavy, miernej bolesti brucha, nechutenstvu a nevoľnosti. Niekedy sa pridružujú aj príznaky infekcie horných dýchacích ciest, ako kašeľ a bolesť hrdla.

Inšpirácia: Počas akejkoľvek choroby, vrátane ovčích kiahní je dôležité dodržiavať aj ústnu hygienu. U detí to niekedy býva náročnejšie, obzvlášť, ak sa necítia dobre. Viete, ako naučiť deti správne sa starať a čistiť si svoje zuby?

 

Doktor ošetruje dieťa v ambulancii

Zdroj: unsplash.com

Vývoj vyrážky

Po inkubačnej dobe, ktorá trvá približne 14 dní, sa začína kožný výsev. Tento výsev sa zvyčajne objavuje na hlave, vo vlasatej časti, na tvári a menej často aj na sliznici dutiny úst, kde má aftóznu podobu. Ďalej sa môže šíriť na krk, trup a celé telo, pričom v menšej miere zasahuje aj končatiny.

Vyrážka postupne prechádza rôznymi štádiami: začína ako makuly (plošné škvrny), potom sa mení na papuly (pupence do 1 cm nad kožu), následne na vezikuly (pľuzgiere), ktoré sa môžu zakaliť a premeniť na pustuly (hnisavý obsah). Nakoniec sa vytvárajú krusty (chrasty).

Kožný výsev prebieha vo viacerých vlnách, takže na koži sú prítomné všetky štádiá vyrážky súčasne. Tieto vlny môžu byť sprevádzané zvýšenou telesnou teplotou a zvyčajne trvajú 2 až 5 dní. Výsledný obraz vyrážky je často prirovnávaný k hviezdnej mape. Vyrážky sú sprevádzané nepríjemným svrbením.

Počet vyrážok môže byť rôzny: od niekoľkých (do 10 vyrážok), cez stovky (priemerne 200 - 300 vyrážok), až po viac ako 500 vyrážok v ťažších formách, kde môže byť aj 1500 vyrážok. Vo väčšine prípadov nezanechávajú jazvy.

Ovčie kiahne zanechávajú celoživotnú imunitu, čo znamená, že väčšina ľudí, ktorí ich prekonajú, sa už nikdy nenakazí. Avšak vírus varicella-zoster môže zostať v tele v latentnej forme a neskôr sa reaktivovať ako pásový opar. Preto je dôležité sledovať priebeh ochorenia a v prípade komplikácií vyhľadať lekársku pomoc.

Vírus varicella-zoster: Rozdiel medzi kiahňami a pásovým oparom

Vírus varicella-zoster (VZV) je pôvodcom dvoch odlišných, ale príbuzných ochorení – ovčích kiahní (varicella) a pásového oparu (herpes zoster). Tieto ochorenia majú odlišný priebeh, príznaky a rizikové faktory, hoci sú spôsobené tým istým vírusom.

Ovčie kiahne (varicella)

Ovčie kiahne sú primárnou infekciou spôsobenou vírusom varicella-zoster. Najčastejšie sa vyskytujú u detí, ale môžu postihnúť aj dospelých, ktorí neboli v detstve infikovaní alebo očkovaní.

Ovčie kiahne sa prejavujú charakteristickou vyrážkou, ktorá prechádza štádiami od červených škvŕn cez pľuzgieriky až po chrasty. Medzi ďalšie príznaky patria horúčka, únava a svrbenie. Ochorenie je vysoko nákazlivé a šíri sa vzdušnou cestou alebo priamym kontaktom s infikovanou osobou.

Pásový opar (herpes zoster)

Pásový opar je sekundárna infekcia spôsobená reaktiváciou vírusu varicella-zoster, ktorý zostáva v tele v latentnej forme po prekonaní ovčích kiahní. Vírus sa môže reaktivovať najmä u starších dospelých alebo u ľudí s oslabeným imunitným systémom.

Pásový opar sa prejavuje bolestivou vyrážkou, ktorá sa zvyčajne vyskytuje na jednej strane tela alebo tváre. Vyrážka je často sprevádzaná intenzívnou bolesťou, svrbením a pálením. Pásový opar môže spôsobiť komplikácie, ako je postherpetická neuralgia, čo je dlhotrvajúca bolesť v oblasti vyrážky.

Dobre vedieť: Už starovekí lekári vedeli, že imunita sídli v črevách. Postupne sa k tomuto poznaniu prikláňa aj moderná medicína. Preto je dôležité, udržiavať svoje črevá v dobrej kondícii. Poznáte výhody detoxikácie čriev?

 

Pásový opar

Zdroj: vecteezy.com

Rozdiely medzi ovčími kiahňami a pásovým oparom

Vek a výskyt:

Ovčie kiahne sa najčastejšie vyskytujú u detí.

Pásový opar sa zvyčajne objavuje u starších dospelých alebo u ľudí s oslabeným imunitným systémom.

Príznaky:

Ovčie kiahne sa prejavujú rozsiahlou vyrážkou po celom tele, horúčkou a svrbením.

Pásový opar sa prejavuje lokalizovanou vyrážkou na jednej strane tela alebo tváre a je sprevádzaný intenzívnou bolesťou.

Prenos:

Ovčie kiahne sú vysoko nákazlivé a šíria sa vzdušnou cestou alebo priamym kontaktom.

Pásový opar nie je taký nákazlivý, ale môže spôsobiť ovčie kiahne u ľudí, ktorí ešte neboli infikovaní alebo očkovaní.

Ako sa šíri kiahne

Kiahne sú vysoko nákazlivé vírusové ochorenia, ktoré sa môžu medzi ľuďmi rýchlo šíriť. Pochopenie spôsobov prenosu, inkubačnej doby a obdobia nákazlivosti je kľúčové pre efektívnu prevenciu a kontrolu šírenia týchto ochorení. V tejto časti sa podrobne pozrieme na to, ako sa kiahne šíria a čo môžeme urobiť, aby sme minimalizovali riziko nákazy.

Spôsoby prenosu kiahne

Kiahne sa môžu šíriť rôznymi spôsobmi v závislosti od typu vírusu. Medzi hlavné spôsoby prenosu patria:

Vzdušnou cestou: Vírus sa šíri kvapôčkami, ktoré sa uvoľňujú do vzduchu pri kašľaní, kýchaní alebo rozprávaní infikovanej osoby. Tieto kvapôčky môžu byť vdýchnuté inými ľuďmi, čo vedie k prenosu ochorenia.

Priamym kontaktom: Dotyk s vyrážkami alebo pľuzgierikmi infikovanej osoby môže viesť k prenosu vírusu. Toto je obzvlášť dôležité pri ovčích kiahňach, kde sa vírus nachádza v tekutine pľuzgierikov.

Kontaminovanými predmetmi: Vírus môže prežiť na povrchoch a predmetoch, ktoré prišli do kontaktu s infikovanou osobou, ako sú oblečenie, posteľná bielizeň alebo hračky. Dotyk s týmito kontaminovanými predmetmi môže viesť k prenosu vírusu.

Inkubačná doba kiahní

Inkubačná doba je obdobie od vystavenia vírusu po objavenie sa prvých príznakov ochorenia. U ovčích kiahní je inkubačná doba zvyčajne 10 až 21 dní. Počas tohto obdobia sa vírus množí v tele bez toho, aby spôsobil viditeľné príznaky.

 

Kocky lega v rukách chlapca

Zdroj: unsplash.com

Komplikácie ovčích kiahní

V niektorých prípadoch môžu ovčie kiahne prebiehať komplikovane

Ako bolo uvedené, u detí predškolského a školského veku sa ochorenie často prejavuje mierne. V prodromálnom štádiu môžu deti pociťovať len minimálne alebo žiadne ťažkosti.

Situácia sa však mení, keď sa primárna infekcia a ochorenie vyskytne u starších detí, adolescentov alebo dospelých. Samostatnou skupinou sú novorodenci, kde sa rozlišujú rôzne varianty podľa času nákazy.

V týchto prípadoch sú prodromálne ťažkosti bežnejšie a počet kožných defektov býva vyšší.

Podobne, horší priebeh môžu zaznamenať deti s kožnými ťažkosťami, ako je ekzém, alebo po nedávnom popálení kože spôsobenom nadmerným slnením.

Hypopigmentácie (zblednutie kože) alebo hyperpigmentácie môžu pretrvávať dlhšie, až niekoľko týždňov. Môže sa tiež objaviť generalizovaná lymfadenopatia - zväčšenie lymfatických uzlín, čo nie je normálny stav. K tomu môže dôjsť napríklad po násilnom odškrabovaní chrást.

Hlavným rizikom pre zjazvenie je však sekundárna infekcia kožných defektov baktériami.

V zriedkavých prípadoch môže dôjsť až k sepse. Sepsa, septikémia až septický šok sú následkom rozšírenia patogénov po organizme krvou. Podobne, vzácne môže nastať aj krvácavý stav, ako pri trombocytopénii alebo diseminovanej intravaskulárnej koagulopatii.

Aké ďalšie komplikácie môže varicela spôsobiť:

  • encefalitída - zápal mozgu
  • opuch mozgu - cerebelárna ataxia
  • neurologické ťažkosti, myelitída, polyneuritída
  • problémy s krvácaním - hemoragické komplikácie
  • infekcia krvi - sepsa
  • Reyeov syndróm - postihnutie mozgu a pečene, zvyčajne u detí liečených aspirínom počas ochorenia ovčích kiahní
  • diseminovaná varicela - šírenie vírusu na vnútorné orgány

Poškodenie ostatných orgánov:

  • pľúc - zápal pľúc (pneumónia), čo môže viesť k vážnym dýchacím problémom, najmä u osôb s oslabenou imunitou alebo po predchádzajúcom respiračnom ochorení
  • srdca - myokarditída, perikarditída
  • pečene - hepatitída
  • obličiek - glomerulonefritída
  • orchitída - zápal varlat
  • artritída - zápal kĺbov

 

Tehotná žena na lekárskej prehliadke

Zdroj: unsplash.com

Ovčie kiahne v tehotenstve

Tehotné ženy sú rizikovou skupinou, ktorá môže čeliť vážnym komplikáciám v prípade nákazy ovčími kiahňami. Infekcia počas tehotenstva môže viesť k vážnym zdravotným problémom pre matku aj pre plod.

Ak sa kiahne objavia u tehotnej ženy v prvom trimestri (prvé tri mesiace tehotenstva), môžu spôsobiť vrodené chyby. Tieto môžu zahŕňať poškodenia očí, mozgu, periférneho nervového systému, lebky, končatín alebo prítomnosť jaziev na koži plodu.

Tento stav sa nazýva kongenitálny varicellový syndróm a je pomerne vzácny, s približne 2 % pravdepodobnosťou u matiek, ktoré ochorejú na kiahne v tomto období.

Vírus môže prechádzať cez placentu aj v posledných 2 - 3 týždňoch tehotenstva, čo zvyšuje riziko výskytu ochorenia pri narodení alebo krátko po pôrode. Tento stav je známy ako neonatálna varicella, teda kiahne u novorodencov.

V takýchto prípadoch môže ochorenie prebiehať v miernejšej forme, pretože plod a novorodenec sú čiastočne chránení protilátkami, ktoré prešli placentou od matky.

Avšak, ak sa kiahne objavia u matky v posledných 5 dňoch tehotenstva alebo do 2 dní po pôrode, môže byť priebeh ochorenia ťažší, s vysokou mierou úmrtnosti a orgánových poškodení.

Tento závažný priebeh je spôsobený nedostatkom protilátok, ktoré nemali dostatok času prejsť cez placentu do plodu.

Kiahne u ľudí s oslabenou imunitou

Ľudia s oslabenou imunitou, ako sú pacienti s HIV/AIDS, osoby podstupujúce chemoterapiu alebo imunosupresívnu liečbu, po transplantácii orgánov, s reumatoidnou artritídou alebo cukrovkou sú vystavení vyššiemu riziku závažných komplikácií pri nákaze ovčími kiahňami. U týchto jedincov môže ochorenie prebiehať veľmi ťažko a môže viesť k život ohrozujúcim stavom, ako je diseminovaná varicella (rozšírená infekcia) alebo zápal pľúc.

Ako sa diagnostikujú kiahne

Diagnostika kiahní je kľúčová pre správne určenie ochorenia a následnú liečbu. Vzhľadom na charakteristické príznaky, ako sú vyrážky a horúčka, môže byť diagnóza často stanovená už na základe klinického vyšetrenia. V niektorých prípadoch sú však potrebné aj laboratórne testy na potvrdenie diagnózy a vylúčenie iných ochorení.

Klinické vyšetrenie

Klinické vyšetrenie je prvým krokom v diagnostike kiahní. Lekár sa zameriava na nasledovné aspekty:

Anamnéza: Lekár sa bude pýtať na príznaky, ktoré pacient pociťuje, ako aj na nedávne kontakty s infikovanými osobami. Dôležité je aj zistiť, či pacient bol v minulosti očkovaný proti kiahňam alebo ich už prekonal.

Fyzikálne vyšetrenie: Lekár skontroluje vyrážky na tele pacienta. Vyšetrenie zahŕňa aj kontrolu teploty a celkového zdravotného stavu pacienta.

Diferenciálna diagnostika: Lekár musí vylúčiť iné ochorenia, ktoré môžu mať podobné príznaky, ako sú napríklad herpes zoster (pásový opar), osýpky alebo rôzne bakteriálne infekcie kože.

Laboratórne testy

V prípade nejasnej diagnózy alebo pri komplikáciách môžu byť potrebné laboratórne testy na potvrdenie prítomnosti vírusu varicella-zoster:

PCR test (polymerázová reťazová reakcia): Tento test je veľmi presný a slúži na detekciu DNA vírusu varicella-zoster v rôznych vzorkách, ako sú pľuzgieriky, krv alebo mozgovomiechový mok. PCR test je rýchly a poskytuje spoľahlivé výsledky.

Sérologické testy: Sérologické testy zisťujú prítomnosť protilátok proti vírusu varicella-zoster v krvi. Tieto testy môžu pomôcť určiť, či pacient bol v minulosti infikovaný alebo očkovaný. Sérologické testy sú užitočné aj pri diagnostike komplikácií, ako je napríklad pásový opar.

Vyšetrenie tekutiny z pľuzgierikov: Vzorky tekutiny z pľuzgierikov môžu byť odobraté a analyzované na prítomnosť vírusu. Toto vyšetrenie je menej bežné, ale môže byť užitočné v prípade nejasnej diagnózy.

Liečba ovčích kiahní

Liečba ovčích kiahní sa zameriava na zmiernenie príznakov a prevenciu komplikácií. Väčšina prípadov ovčích kiahní je mierna a môže byť liečená doma. V závažnejších prípadoch, najmä u rizikových skupín, môže byť potrebná antivírusová liečba. Pozrime sa podrobnejšie na jednotlivé možnosti liečby.

Symptomatická liečba

Symptomatická liečba sa zameriava na zmiernenie príznakov ovčích kiahní, ako sú horúčka, svrbenie a bolesť. Medzi najbežnejšie metódy patria:

Antipyretiká a analgetiká: Na zníženie horúčky a zmiernenie bolesti môžu byť použité lieky ako paracetamol alebo brufen. Aspirín by sa nemal používať u detí, pretože môže spôsobiť Reyeov syndróm, závažné ochorenie pečene a mozgu

Antihistaminiká: Na zmiernenie svrbenia môžu byť použité antihistaminiká, ktoré pomáhajú znižovať alergické reakcie a svrbenie.

Antivirotiká: V závažnejších prípadoch ovčích kiahní, najmä u rizikových skupín, môžu byť predpísané antivirotiká. Acyklovir je účinný proti vírusu varicella-zoster a môže pomôcť skrátiť trvanie ochorenia a zmierniť príznaky. Acyklovir je najúčinnejší, ak sa začne užívať do 24 hodín od objavenia sa vyrážky.

 

Kiahne

Zdroj: unsplash.com

Domáce ošetrenie: Tekutý púder na ovčie kiahne?

Domáce ošetrenie je dôležitou súčasťou liečby ovčích kiahní a zahŕňa niekoľko opatrení na zmiernenie príznakov a prevenciu komplikácií. Z minulosti si môžete pamätať typický obraz dieťaťa s bielymi bodkami od tekutého púdru po celom tele. Dnes už lekári upúšťajú od používania hojivých mastí a spomínaného tekutého púdru.

Pľuzgiere môžete jemne dezinfikovať a nechať ich “odhalené”.

Udržiavanie čistoty je kľúčové na prevenciu bakteriálnych infekcií vyrážok. Prvé dni by sa pacient nemal kúpať a sprchovať, jedine čistou vodou, bez použitia mydla či sprchového šampónu. Pri sušení  je dôležité jemne prikladať uterák na pokožku a vyhnúť sa treniu vyrážok.

Ako doplnkovú liečbu môžete vyskúšať ovsené kúpele. Stačí do vody pridať jemne mleté ovsené vločky, ktoré pomáhajú zmierniť svrbenie a prinášajú úľavu.

Oblečenie by malo byť voľné, ktoré nedráždi pokožku. Bavlnené oblečenie je najvhodnejšie, pretože je mäkké a priedušné. Pot a prehrievanie sa zhoršujú svrbenie.

Dôležitá je vyvážená strava s dostatkom vitamínov. Dodržiavanie správneho pitného režimu môžete obohatiť o osviežujúce ovocné šťavy a bylinkové čaje.

Dostatok odpočinku je nevyhnutný na podporu imunitného systému a rýchlejšie zotavenie.

Aby sa zabránilo šíreniu vírusu, je dôležité izolovať infikovanú osobu od ostatných, najmä od tých, ktorí nemajú imunitu voči ovčím kiahňam.

Ak máte podozrenie na ovčie kiahne, je dôležité konzultovať svoj stav s lekárom a dodržiavať jeho odporúčania.

Prevencia

Základným krokom prevencie je minimalizácia kontaktu s infikovanými osobami, dôsledná osobná hygiena a pravidelné umývanie rúk.

Napriek týmto opatreniam sa však šíreniu ochorenia nedá úplne zabrániť, pretože je veľmi nákazlivé.

Najúčinnejším spôsobom prevencie je očkovanie, ktoré nielen chráni pred samotným ochorením, ale tiež znižuje riziko komplikácií a šírenia vírusu v populácii. V tejto časti sa podrobne pozrieme na očkovanie proti kiahňam, očkovací kalendár a účinnosť vakcíny.

Očkovanie proti kiahňam

Vakcína proti ovčím kiahňam obsahuje oslabený živý vírus varicella-zoster, ktorý stimuluje imunitný systém k vytvoreniu protilátok bez toho, aby spôsobil ochorenie. Očkovanie je odporúčané pre deti, dospelých, ktorí neprekonali ovčie kiahne a osoby s vyšším rizikom komplikácií.

 

Očkovací kalendár

Zdroj: vecteezy.com

Očkovací kalendár

Očkovací kalendár určuje optimálne načasovanie očkovania proti ovčím kiahňam. V Slovenskej republike je očkovanie proti ovčím kiahňam súčasťou odporúčaného očkovacieho kalendára pre deti v dvoch dávkach.

Deti dostávajú prvú dávku vakcíny proti ovčím kiahňam vo veku 15 až 18 mesiacov. Druhá dávka sa podáva vo veku 4 až 6 rokov. Táto dávka je dôležitá na posilnenie imunity a zabezpečenie dlhodobej ochrany.

V niektorých prípadoch môžu byť očkované aj staršie deti, dospievajúci a dospelí, ktorí neboli očkovaní alebo neprekonali ovčie kiahne Zdroj: Státní zdravotní ústav ČR.

Účinnosť vakcíny

Vakcína proti ovčím kiahňam je veľmi účinná a poskytuje dlhodobú ochranu pred ochorením.

Vakcína je účinná približne v 90 % prípadov pri prevencii ovčích kiahní po podaní dvoch dávok. U osôb, ktoré napriek očkovaniu ochorejú, je priebeh ochorenia zvyčajne miernejší a s menším počtom komplikácií.

Očkované osoby, ktoré ochorejú na ovčie kiahne, majú zvyčajne miernejší priebeh ochorenia s menším počtom pľuzgierikov a nižšou horúčkou. Riziko komplikácií, ako sú bakteriálne infekcie kože a zápal pľúc, je tiež výrazne znížené.

Po očkovaní sa môžu objaviť mierne reakcie v mieste vpichu, ako sú opuch, začervenanie, mierna horúčka, únava a celková malátnosť. Tieto príznaky zvyčajne spontánne ustúpia. "Vo svojej praxi som však u pacientov nezaznamenala žiadne vážnejšie komplikácie," uvádza Marta Špániková, pediatrička z Bratislavy.

Najčastejšie otázky a odpovede o kiahniach

Kiahne sú bežným detským ochorením, ktoré vyvoláva množstvo otázok medzi rodičmi. V tejto časti sa zameriame na najčastejšie otázky týkajúce sa kiahní a poskytneme jasné a zrozumiteľné odpovede, ktoré vám pomôžu lepšie pochopiť toto ochorenie a ako s ním zaobchádzať.

Po akej dobe je možné ísť do kolektívu?

Do kolektívu je možné sa vrátiť, keď všetky pľuzgieriky vyschnú a premenia sa na chrasty. To zvyčajne trvá približne 5 až 7 dní od objavenia sa prvých vyrážok. Je dôležité, aby dieťa alebo dospelý nebolo nákazlivé pred návratom do školy alebo práce.

Ako dlho sú kiahne infekčné?

Ovčie kiahne sú infekčné od 1 až 2 dni pred objavením sa vyrážky až do vyschnutia všetkých pľuzgierikov, čo trvá približne 5 až 7 dní. Počas tejto doby je dôležité vyhýbať sa kontaktu s inými ľuďmi, najmä s tými, ktorí nemajú imunitu voči ovčím kiahňam.

 

Tip: Niekedy môže byť náročné zabaviť choré dieťa, ktoré už neprejavuje známky ochorenia, ale pre pretrvávajúcu infekčnosť musí ostať izolované. Hranie spoločenských hier pozitívne vplýva aj na ich výchovu a vývoj, preto to môže byť tá správna voľba.

 

Chorý chlapec v posteli

Zdroj: unsplash.com

Ako dlho sa kiahne liečia?

Liečba ovčích kiahní zvyčajne trvá približne 7 až 10 dní. Počas tejto doby sa vyrážky postupne menia na pľuzgieriky, ktoré vysychajú a tvoria chrasty. Dĺžka liečby môže byť dlhšia v prípade komplikácií alebo u osôb s oslabenou imunitou.

Čím natierať ovčie kiahne?

Na zmiernenie svrbenia a prevenciu infekcie vyrážok môžete použiť antihistaminiká (po konzultácii s lekárom). Ovčie kiahne ale lekári väčšinou neodporúčajú natierať. Radšej ich nechajte na vzduchu “dýchať” a maximálne ich môžete jemne dezinfikovať.

Ako spoznám, že ide o ovčie kiahne?

Ovčie kiahne sa prejavujú charakteristickou vyrážkou, ktorá prechádza rôznymi štádiami:

Červené škvrny: Prvé príznaky vyrážky.

Pľuzgieriky: Škvrny sa menia na pľuzgieriky naplnené tekutinou.

Chrasty: Pľuzgieriky vysychajú a tvoria chrasty.

Ďalšie príznaky môžu zahŕňať horúčku, únavu a bolesti hlavy.

Kedy ísť k lekárovi s kiahňami?

K lekárovi by ste mali ísť,

  • ak máte vysokú horúčku, ktorá trvá dlhšie ako 4 dni,
  • ak sa objavia príznaky bakteriálnej infekcie, ako sú červené, teplé alebo bolestivé vyrážky.
  • ak máte problémy s dýchaním alebo silné bolesti hlavy.
  • ak ste tehotná alebo máte oslabenú imunitu

Aký je rozdiel medzi kiahňami a osýpkami?

Mnohí si často zamieňajú kiahne s osýpkami, avšak tieto dve ochorenia spôsobujú odlišné vírusy. Osýpky sú vyvolané vírusom morbilli. Jedným z hlavných spôsobov, ako ich na prvý pohľad rozlíšiť, je prítomnosť špecifických šedastých Koplikových škvŕn. Tieto škvrny sa objavujú iba pri osýpkach a nachádzajú sa v ústnej dutine, konkrétne na vnútornej strane líc.

Na druhej strane, charakteristickým znakom ovčích kiahní je, že pľuzgiere sa hoja v rôznych časoch. Po tele sa nachádzajú v rôznych štádiách hojenia, zatiaľ čo pri osýpkach vyrážky miznú v tom istom poradí, v akom sa objavili.

Môžem dostať kiahne aj po očkovaní?

Áno, je možné dostať ovčie kiahne aj po očkovaní, ale priebeh ochorenia je zvyčajne miernejší a s menším počtom komplikácií. Očkovanie poskytuje vysokú mieru ochrany, ale nie je stopercentné.

Je dobré nechať dieťa nakaziť zámerne ovčími kiahňami?

Nie, zámerné nakazenie dieťaťa ovčími kiahňami sa neodporúča. Očkovanie je bezpečnejší a účinnejší spôsob, ako získať imunitu bez rizika komplikácií, ktoré môžu byť spojené s prirodzenou infekciou.

 

Článok sme pre vás pripravili v spolupráci s:

PoctiveSEO: Zoznámte sa so SEO a naučte sa ho využiť vo svoj prospech: 15 ročné know how na jednom mieste

Autor:

Mgr. Radka Žiaková, Obsahová špecialistka z PoctiveSEO na zdravotné a odborné témy, majiteľka e-shopu Zdravoradka.sk:

Som magisterka sociálnych štúdií so záujmom o zdravý životný štýl. Moje vedomosti a praktické skúsenosti čerpám nielen z akademického prostredia, ale aj z neustáleho učenia a objavovania nových vecí.

Ako vyštudovaná zdravotná sestra a majiteľka zdravotného webu sa snažím s láskou a odbornosťou šíriť osvetu o zdravej výžive a životnom štýle. Zároveň skúmam nové možnosti v oblasti duševného zdravia a pohody.

Mám blízko nielen k ľuďom, ale aj k zvieratám a prírode, čo odráža môj celostný prístup k životu. Moje články ponúkajú bohatú mozaiku najnovších vedeckých poznatkov prepletených s osobnými skúsenosťami. Poskytujú čitateľom cenné informácie a inšpirujú k pozitívnym zmenám pre lepšie zdravie a celkovú pohodu.

Zdroje:

https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/chickenpox

https://www.cdc.gov/chickenpox/about/index.html

https://www.nhs.uk/conditions/chickenpox/

https://vaccination-info.europa.eu/sk/informacne-listy-o-ochoreniach/opicie-kiahne

https://www.who.int/health-topics/vaccines-and-immunization#tab=tab_1

https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/monkeypox

https://www.uvzsr.sk/web/uvz/ovcie-kiahne-varicella-a-z

https://zdravoteka.sk/choroby/ovcie-kiahne/

https://www.uvzsr.sk/web/uvz/odporucane-ockovania

https://primar.sme.sk/c/3925423/ovcie-kiahne-nepodcenujme.html

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia